pedagog.net.ua - Педагог - персональний сайт Ольги Саламахи

warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/metodportal/data/www/metodportal.com/includes/menu.inc on line 745.
RSS-матеріал
Site news
Адреса URL: http://pedagog.net.ua/
Оновлене: 7 годин 5 хв тому

РЕФОРМА НАУКИ ПОТРЕБУЄ ЩЕ БАГАТО РОБОТИ, ОДНАК, УЖЕ ЗАПУЩЕНО НАЦРАДУ ТА НАЦФОНД ДОСЛІДЖЕНЬ, ЗРОСЛА ПІДТРИМКА МОЛОДИХ ВЧЕНИХ, ЗМІНЮЮТЬСЯ ПІДХ

Пт, 2019-05-17 09:14

За 2,5 роки вдалося зробити важливі кроки для реформування науки. Зокрема, створено Нацраду з питань розвитку науки і технологій та Нацфонд досліджень, підтримка молодих вчених зросла з 0,5% від загального фінансування науки до 1,5%, запроваджуються механізми базового фінансування науки в університетах, а загалом фінансування науки з 2019 року і до сьогодні зросло на 77 % . Про це зазначила Міністр освіти і науки Лілія Гриневич сьогодні, 16 травня 2019 року, в Києві під час наукової дискусії щодо розвитку науки в університетах.

«Як ви знаєте, 2016 року ми отримали результати незалежного європейського аудиту національної системи досліджень та інновацій України, який був проведений в межах програми Горизонт 2020. На початку цього року – 29 січня, якщо бути точною, ми представили звіт МОН щодо виконання рекомендацій цього аудиту на засіданні Спільного комітету Україна-ЄС з досліджень та інновацій.

Зусилля, яких доклала Україна на шляху реформування науки, були сприйняті дуже позитивно представниками Єврокомісії. Зокрема, нам вдалося запустити Нацраду з питань розвитку науки і технологій. Науковий комітет Нацради було обрано на прозорому конкурсі Ідентифікаційним комітетом, до складу якого увійшли як українські, так і закордонні вчені. Тепер науковці мають свій потужний голос під час формування наукової політики нашої держави і можуть впливати на прийняття рішень.

Створено Національний фонд досліджень, який в подальшому стане одним з найважливіших елементів системи фінансування науки в Україні. Його основна функція – грантова підтримка наукових досліджень та розробок українських вчених. При цьому, кому саме надати грантове фінансування визначають не чиновники, а науковці. На конкурс можуть подаватися будь-які наукові колективи попри відомчі ознаки. У бюджеті 2019 року ми на його роботу заклали 262,4млн грн»,- розповіла Лілія Гриневич.

Міністр підкреслила, що одним із найважливіших пріоритетів МОН за останні роки було збільшення підтримки молодих науковців та університетської науки.

«Рішення, яке нам вдалося провести і яким як Міністр дуже пишаюся, – це запровадження базового фінансування науки в університетах. Цьогоріч для цього в бюджеті передбачено 100млн грн. Розподілятися ці гроші мають за результатами державної атестації закладів вищої освіти в частині провадження ними наукової діяльності. Кабмін вже затвердив порядок проведення цієї атестації. Залишилося лише затвердити методику, а також порядок використання коштів. Ми сподіваємось, що нам вдасться здійснити всі процедури оперативно. Ми плануємо, що і запровадження базового фінансування, і атестація дозволять нашим університетам більш якісно формувати свою довгострокову дослідницьку політику», -  додала Міністр.

Значну роль зараз у розвитку науки в Україні відіграє участь у програмі Горизонт2020.

«Наразі 189 українських організацій беруть участь у 139 проектах програми Горизонт 2020. Загалом наші організації в межах цих проектів залучили 22,2млн євро. Ми зараз бачимо значний позитивний результат від участі у програмі і маємо чітку амбіцію стати асоційованим партнером у наступній Рамковій програмі ЄС з досліджень та інновацій «Horizon Europe»,- повідомила Лілія Гриневич.

Нагадуємо, що кожен державний виш чи наукова установа зможе підключитися до Scopus та Web of Science за кошти бюджету – доступ буде з 1 червня.

Категорії: + Оновлення

ДО ЗАКІНЧЕННЯ РЕЄСТРАЦІЇ НА ПРОБНЕ ЗНО ЗАЛИШИЛОСЯ МЕНШЕ ТИЖНЯ - ПОДАТИ ЗАЯВКУ МОЖНА ДО 31 СІЧНЯ ВКЛЮЧНО

Сб, 2019-01-26 23:19

Опубліковано 25 січня 2019 року о 17:14

Усі охочі скласти пробне ЗНО можуть подати заявку на сайті відповідного регіонального центру оцінювання якості освіти - до завершення реєстрації учасників залишився майже тиждень. Про це нагадує Український центр оцінювання якості освіти сьогодні, 25 січня 2019 року.

Пробне ЗНО відбудеться з таких предметів:

Зараз, за інформацією УЦОЯО, на участь у пробному тестуванні подано майже 280 тис заявок. Найчастіше учасники обирають пробне оцінювання з української мови і літератури – 146,8 тис заявок, математики – 44,6 тис, історії України – 35,5 тис, англійської мови – 33,1 тис заявок.

Найбільше охочих скласти пробне ЗНО виявилось на Харківщині (9,2 тис), Дніпропетровщині (8,4 тис), Львівщині (7,7 тис), Одещині (7,4 тис) та у Києві (6,5 тис).

Більшість майбутніх учасників (66,2 тис) виявили бажання складати тестування з двох предметів.

16 березня – з української мови і літератури;

23 березня – з історії України, математики, біології, географії, фізики, хімії, англійської, іспанської, німецької, французької мов.

Важливо, що пробне ЗНО не є обов’язковим. Воно проводиться для того, щоб усі охочі могли ознайомитися з процедурою проведення зовнішнього незалежного оцінювання, структурою та змістом тестового зошита, порядком доступу до пункту тестування та робочого місця. Результати пробного ЗНО жодним чином не впливають на підсумки основної сесії. Крім того, реєстрація для проходження пробного тестування не передбачає автоматичної реєстрації для участі в основній сесії.

Нагадаємо, що сьогодні набув чинності новий Порядок проведення ДПА.

 

Категорії: + Оновлення

МОН оновить перелік обладнання для шкільних кабінетів

Пт, 2018-10-26 18:22

Міністерство освіти планує оновити вимоги до переліку засобів навчання та обладнання для шкільних кабінетів природничо-математичних предметів.

У відомстві повідомляють, що необхідність в оновленні вимог виникла у зв’язку з інноваційним розвитком засобів навчання та обладнання для шкіл.

У зв'язку з цим, Міністерство освіти звернулось до освітян та батьківської спільноти з проханням надсилати пропозиції щодо оновлення переліків засобів навчання та обладнання для кабінетів фізики, хімії, біології, географії та математики.

Пропозиції можна надсилати до 23 листопада на адреси info@imzo.gov.ua та os@imzo.gov.ua.

Як відомо, попередній перелік, що визначає вимоги до засобів навчання та обладнання для шкіл, був затверджений відповідним наказом освітнього відомства у червні 2016 року.

Категорії: + Оновлення

Церемонія нагородження. Премія Global Teacher Prize Ukraine- 2018

Ср, 2018-10-10 12:13

Президент України Петро Порошенко взяв участь у церемонії вручення національної премії Global Teacher Prize Ukraine.

Про це повідомляється на сторінці Петра Порошенка у Facebook.

Церемонія нагородження відбулась у Театрі імені Івана Франка.

«Радий вітати номінантів національної премії Global Teacher Prize Ukraine та брати участь у цьому важливому заході», — написав Порошенко.

Він зазначив, що особливо приємно, що сьогодні серед найкращих вчителів України багато тих, хто спеціалізується саме на інклюзивній освіті. Це означає, що Україна виходить на абсолютно новий європейський рівень ставлення до особливих дітей, підкреслив Президент.

Він ще раз привітав вчителів з професійним святом.

«Нехай на життєвому шляху нам зустрічаються тільки мудрі вчителі та здібні учні», — побажав Порошенко.

Global Teacher Prize Ukraine — щорічна національна премія для вчителів, заснована в 2017 році громадською спілкою «Освіторія», що підписала меморандум із фондом Varkey GEMS Foundation, засновниками всесвітньої премії для видатних вчителів Global Teacher Prize.

Вона покликана відзначити досягнення вчителя не лише щодо своїх учнів, а й щодо суспільства, та підкреслити важливість педагогів в Україні.

Цього року організатори премії отримали майже 2 тисячі анкет-заявок від українських вчителів.

Категорії: + Оновлення

МОН впроваджує механізм «гроші ходять за вчителем»

Нд, 2018-09-23 18:56

Метою Міністерства освіти і науки є залучення кращих спеціалістів та максимальне розширення можливостей вчителя для підвищення кваліфікації. Про це розповіла міністр освіти Лілія Гриневич під час візиту до Ресурсного центру освітніх інформаційних технологій для осіб з особливими потребами Національного університету «Львівська політехніка».

За словами міністра, з 2019 року це планується зробити завдяки впровадженню механізму «гроші ходять за вчителем», коли педагог сам може обрати, де підвищити кваліфікацію, а держава за це заплатить.

Також Лілія Гриневич зауважила, що Міністерство освіти готує постанову уряду, де буде прописано механізм надання такого фінансування.

Планується, що існуватиме перелік громадських організацій та установ, в яких таке підвищення кваліфікації можна буде здійснити.

Категорії: + Оновлення

МІЖШКІЛЬНІ РЕСУРСНІ ЦЕНТРИ

Пн, 2018-07-23 13:25

МОН ПРОПОНУЄ ДЛЯ ГРОМАДСЬКОГО ОБГОВОРЕННЯ ПРОЕКТ "ПОЛОЖЕННЯ ПРО

МОН підготовлено проект наказу «Про затвердження Положення про міжшкільний ресурсний центр», що має на меті удосконалити правове регулювання ресурсного забезпечення освітнього процесу в закладах загальної середньої освіти, а також створити умови для поглибленого вивчення окремих предметів інваріантної та варіативної (курсів за вибором, факультативів профорієнтаційного та іншого спрямування) складових освітніх програм.

Проектом передбачено, зокрема, надання МРЦ повноважень створювати стаціонарні та пересувні лабораторії, укомплектовані необхідними дидактичними матеріалами, засобами навчання та навчальним обладнанням, у тому числі приладами, пристроями та матеріалами, яких не вистачає багатьом закладам загальної середньої освіти.

МРЦ сприятиме вибору учнями напряму профільного навчання у ліцеях шляхом:

-  розроблення індивідуальної професійної траєкторії з урахуванням індивідуальних особливостей учнів, їх інтересів, потреб ринку праці та майбутніх ризиків побудови кар’єри;

громадське обговорення

Надрукувати

 

-  проведення профорієнтаційної роботи серед учнів;

-  впровадження професійно-спрямованих курсів за вибором, факультативів, гуртків;

-  проведення інформаційних та консультаційних заходів.

Очікується, що реалізація Положення про міжшкільний ресурсний центр матиме позитивний вплив на забезпечення доступу учням до якісної та доступної загальної середньої освіти.

Проект наказу «Про затвердження Положення про міжшкільний ресурсний центр» підготовлено на виконання абзацу другого частини третьої статті 9 Закону України «Про загальну середню освіту».

Зауваження та пропозиції до проекту пропонується приймати до 17.08.2018 в письмовому вигляді та електронною поштою за адресами:

Міністерство освіти і науки України, проспект Перемоги, 10, м. Київ, 01135;

e-mail: krasnostup@mon.gov.ua, Красноступ Ганна Миколаївна.

"

Категорії: + Оновлення

134 ШКОЛИ ПРОПІЛОТУВАЛИ НОВИЙ ДЕРЖСТАНДАРТ ПОЧАТКОВОЇ ОСВІТИ НУШ З ІНОЗЕМНИХ МОВ

Чт, 2018-06-21 10:29

: ДІТИ НЕ ВТРАЧАЮТЬ МОТИВАЦІЇ ДО НАВЧАННЯ, ВЧИТЕЛІ ІНАКШЕ СТАВЛЯТЬСЯ ДО РОБОТИ, АЛЕ ПОТРІБЕН ПОДАЛЬШИЙ СУПРОВІД

Міністерство освіти і науки спільно з Британською Радою, Ґете-інститутом та Посольством Франції в Україні представили результати пілотування Держстандарту початкової освіти НУШ з іноземних мов: діти не втрачають мотивації до навчання, вчителі інакше ставляться до роботи, але потрібен подальший супровід. Презентація відбулась сьогодні, 19 червня 2018 року, у приміщенні МОН України.

«Сьогодні ми підбиваємо підсумки безпрецедентного проекту – пілотування стандарту початкової освіти і програм з іноземних мов у 134 школах України. У перших класах 100 шкіл пілотували новий стандарт та програми з англійської мови, у 23 школах – з німецької та в 11 – з французької. І я хотіла б подякувати Британській Раді, Ґете-інституту та Посольству Франції в Україні за те, що вони з таким ентузіазмом та професіоналізмом включились у цей проект. Це приклад справжньої синергії зусиль, коли всі об’єднуються задля досягнення єдиної великої мети – нових стандартів вивчення іноземних мов у Новій українській школі», – зазначила Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич.

Моніторинг за результатами пілотування показав, що діти, які навчаються іноземній мові за новими програмами та методиками, не втрачають інтересу до навчання і з великим ентузіазмом сприймають можливість спілкування іноземною.

«Ми опитували батьків дітей, що були в пілоті, і вони відзначають надзвичайний ентузіазм дітей до вивчення мови. Навіть приходячи додому діти намагаються розповісти про навчання в школі, навчити батьків фразам, які вони вивчили, поділитися знаннями з однолітками. Це яскраве свідчення того, що обрано правильні методики і що вони працюють для навчання саме цієї вікової групи», – відзначила Емілі Войтенко, представник Посольства Франції в Україні.

Результати пілотування показали, що вчителів вдалося навчити чи покращити знання з найважливіших для Нової української школи напрямів.

«Вчителі знають, як організувати урок саме для 6-річних дітей, вони розуміють, як для цих дітей формулювати цілі, як їх досягати і які методи для цього потрібно використовувати, як користуватися такими інтерактивними формами навчання, як ігри, говірки, оповідання. Тобто всіма методами, які сприяють формуванню комунікативної компетентності, що необхідна для спілкування з іноземцями», – розповіла Світлана Балашова, представник Ґете-інституту в Україні.

Експерти також відзначають, що деяким вчителям потрібен подальший супровід та підтримка. На їхню думку, ідеальними майданчиками для цього можуть стати Інститути післядипломної педагогічної освіти.

Вікторія Іваніщева, представник Британської Ради в Україні, також розказала про інший спільний проект МОН та партнерів – масштабне підвищення кваліфікації для вчителів іноземної мови.

«Сьогодні ми разом вже підготували 169 тренерів, які навчатимуть 17тис вчителів англійської мови, близько 1,2тис вчителів німецької та 300 вчителів французької мови, що навчають дітей в початковій школі по всій Україні. Буде важко, але ми вже все спланували, всі вчителі мають пройти підвищення кваліфікації вже до кінця літа. Заплановано, що вони прослухають 80 годин онлайн-курсу та пройдуть очне навчання обсягом у 24 години», – повідомила Вікторія Іваніщева.

Нагадуємо, що цього року відбувається масштабне підвищення кваліфікації вчителів початкової школи. Його мають обов’язково пройти 22тис вчителів-класоводів, що братимуть перший клас з 1 вересня 2018 року, а також близько 18,5тис вчителів іноземних мов.

Категорії: + Оновлення

134 ШКОЛИ ПРОПІЛОТУВАЛИ НОВИЙ ДЕРЖСТАНДАРТ ПОЧАТКОВОЇ ОСВІТИ НУШ З ІНОЗЕМНИХ МОВ

Чт, 2018-06-21 10:29

: ДІТИ НЕ ВТРАЧАЮТЬ МОТИВАЦІЇ ДО НАВЧАННЯ, ВЧИТЕЛІ ІНАКШЕ СТАВЛЯТЬСЯ ДО РОБОТИ, АЛЕ ПОТРІБЕН ПОДАЛЬШИЙ СУПРОВІД

Міністерство освіти і науки спільно з Британською Радою, Ґете-інститутом та Посольством Франції в Україні представили результати пілотування Держстандарту початкової освіти НУШ з іноземних мов: діти не втрачають мотивації до навчання, вчителі інакше ставляться до роботи, але потрібен подальший супровід. Презентація відбулась сьогодні, 19 червня 2018 року, у приміщенні МОН України.

«Сьогодні ми підбиваємо підсумки безпрецедентного проекту – пілотування стандарту початкової освіти і програм з іноземних мов у 134 школах України. У перших класах 100 шкіл пілотували новий стандарт та програми з англійської мови, у 23 школах – з німецької та в 11 – з французької. І я хотіла б подякувати Британській Раді, Ґете-інституту та Посольству Франції в Україні за те, що вони з таким ентузіазмом та професіоналізмом включились у цей проект. Це приклад справжньої синергії зусиль, коли всі об’єднуються задля досягнення єдиної великої мети – нових стандартів вивчення іноземних мов у Новій українській школі», – зазначила Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич.

Моніторинг за результатами пілотування показав, що діти, які навчаються іноземній мові за новими програмами та методиками, не втрачають інтересу до навчання і з великим ентузіазмом сприймають можливість спілкування іноземною.

«Ми опитували батьків дітей, що були в пілоті, і вони відзначають надзвичайний ентузіазм дітей до вивчення мови. Навіть приходячи додому діти намагаються розповісти про навчання в школі, навчити батьків фразам, які вони вивчили, поділитися знаннями з однолітками. Це яскраве свідчення того, що обрано правильні методики і що вони працюють для навчання саме цієї вікової групи», – відзначила Емілі Войтенко, представник Посольства Франції в Україні.

Результати пілотування показали, що вчителів вдалося навчити чи покращити знання з найважливіших для Нової української школи напрямів.

«Вчителі знають, як організувати урок саме для 6-річних дітей, вони розуміють, як для цих дітей формулювати цілі, як їх досягати і які методи для цього потрібно використовувати, як користуватися такими інтерактивними формами навчання, як ігри, говірки, оповідання. Тобто всіма методами, які сприяють формуванню комунікативної компетентності, що необхідна для спілкування з іноземцями», – розповіла Світлана Балашова, представник Ґете-інституту в Україні.

Експерти також відзначають, що деяким вчителям потрібен подальший супровід та підтримка. На їхню думку, ідеальними майданчиками для цього можуть стати Інститути післядипломної педагогічної освіти.

Вікторія Іваніщева, представник Британської Ради в Україні, також розказала про інший спільний проект МОН та партнерів – масштабне підвищення кваліфікації для вчителів іноземної мови.

«Сьогодні ми разом вже підготували 169 тренерів, які навчатимуть 17тис вчителів англійської мови, близько 1,2тис вчителів німецької та 300 вчителів французької мови, що навчають дітей в початковій школі по всій Україні. Буде важко, але ми вже все спланували, всі вчителі мають пройти підвищення кваліфікації вже до кінця літа. Заплановано, що вони прослухають 80 годин онлайн-курсу та пройдуть очне навчання обсягом у 24 години», – повідомила Вікторія Іваніщева.

Нагадуємо, що цього року відбувається масштабне підвищення кваліфікації вчителів початкової школи. Його мають обов’язково пройти 22тис вчителів-класоводів, що братимуть перший клас з 1 вересня 2018 року, а також близько 18,5тис вчителів іноземних мов.

Категорії: + Оновлення

ЛІЛІЯ ГРИНЕВИЧ: ШКОЛА ПОВИННА ЗРОБИТИ ЛЮДИНУ УСПІШНОЮ…

Ср, 2018-05-16 16:21

ДЛЯ УСПІШНОЇ КАР’ЄРИ МАЮТЬ ЗНАЧЕННЯ 15% ТВЕРДІ НАВИЧКИ – ЗНАННЯ, ВУЗЬКОПРОФЕСІЙНІ ВМІННЯ, А 85% – ВМІННЯ НАВЧАТИСЯ ПРОТЯГОМ ЖИТТЯ, КРИТИЧНЕ МИСЛЕННЯ

Міністр освіти і науки України розповіла УНІАН про новації Нової української школи і фінансові потреби для цієї реформи, про те, чого чекати дітям, їх батькам і вчителям у новому навчальному році, як буде підвищуватись кваліфікація педагогів і їхня зарплатня та чи вдалося досягти згоди з країнами-сусідами, що критикують український закон «Про освіту».

Закінчується навчальний рік. Про які результати в школах, які пілотують новий стандарт початкової освіти (Нову українську школу), уже можна говорити? 

Наш попередній моніторинг свідчить про те, що є позитивні результати і такі, які змушують задуматися, яким чином далі оптимізувати роботу. Найбільш позитивним результатом, на думку вчителів і батьків, є те, що діти з великою радістю ідуть до школи. Процес навчання став дуже цікавим для дітей, він суголосний їхньому віку. Учні багато рухаються, навчаються м’яким навичкам, критичному мисленню, співпрацювати один із одним. Тому в цьому сенсі є дуже багато позитивних результатів. Що нас найбільше тривожить? Два аспекти. Перше: вчителі кажуть, що працювати їм у таких умовах, звичайно, значно складніше. Одна річ, коли діти цілий день сидять за партою і ви не думаєте, як організувати їхню діяльність, простір, вони не такі динамічні, не так активно рухаються по класу, розмовляють одне з одним… Тому всі вчителі наголошують, що їм стало цікавіше працювати, але вони більше втомлюються. Тут треба також врахувати, що 100 шкіл, які пілотують новий стандарт, не мають підручників, а щоразу отримують новий матеріал. Це також ускладнює їхню роботу. На майбутнє ми це врахуємо. Для нас, Міністерства освіти і науки, дуже важливо всіх учителів, які будуть брати 1 вересня цього року перший клас, озброїти методичними посібниками, щоб вони дуже добре розуміли і знали, що повинні робити. Всі педагоги-початківці (а їх понад 22 тисячі осіб) зараз проходять дистанційний курс навчання. 

А другий аспект?

 Другий аспект, який мене дуже хвилює, це переповнені класи. Тому що у переповнених класах, у яких навчається більше, ніж 30 дітей, дуже важко організувати роботу, щоб передбачити всі ці, як ми їх називаємо, «куточки» або «осередки», де діти займаються окремою діяльністю. Це є величезна проблема, яка, зокрема, пов’язана з новими мікрорайонами, районами житлової забудови, де, на превеликий жаль, зовсім недобросовісною є співпраця між забудовниками і органами місцевого самоврядування. Відбувається наступне: спочатку будується житло, а потім – соціальна інфраструктура. Зараз ми стали перед таким викликом, особливо у великих містах України, де ми маємо класи до 35 і навіть 40 дітей і це, на жаль, стає нормою. Розділити їх на два класи не можна, бо в принципі до 30 дітей – це є той норматив, який визначений законом. Для вивчення іноземних мов, української мови такі класи поділяються на групи, щоб дати їм більше можливості розмовляти і розвивати комунікативні навички. А от яким чином організувати активну діяльність дітей, якщо в класі на дуже обмеженій площі знаходиться понад 30-35 дітей, залишається питанням. Тому зараз ми націлюємо органи місцевого самоврядування і ставимо як пріоритет на наступні роки розбудову соціальної інфраструктури там, де є діти у районах інтенсивної забудови.

Чи готові вчителі до реформи, до реальних змін? 

Якщо ми говоримо про усіх учителів, які набиратимуть перший клас, то ще ні. Але зараз вони і ми разом із ними над цим працюємо. Наразі триває дистанційне навчання педагогів, яке розпочалося ще у лютому і буде продовжуватися до червня. Однак сам курс буде доступний завжди й надалі, щоб усі бажаючі могли його переглянути. На нього вже зареєструвалися понад 100 тисяч осіб! Тобто зареєструвалися й інші вчителі, яким цікаво пройти цей курс. Зареєструвалися і батьки, є і журналісти, які проходять це навчання. Адже цей курс піднімає питання педагогіки співробітництва. Наприклад, нещодавно відкрився модуль «Вікова нейропсихологія». Зараз надзвичайно важливо, щоб кожен учитель майбутнього першого класу пройшов цей курс до кінця. 

Як відбувається «оцінка» отриманих вчителями знань? 

Вчителі не тільки дивляться/слухають матеріал, але ще й зобов’язані потім відповісти на певні запитання і довести, що вони засвоїли цей модуль. Крім того, дистанційний курс включає в себе три очні сесії. Одна вже відбулася, другий тур проходить зараз, третій тур буде влітку. На цих очних сесіях учителі мають на практиці навчитися і спробувати ті методики, про які вони почули на дистанційному курсі. Ми підготували для цього спеціальних тренерів, які по всій Україні проводять тренінги. Тому я можу сказати, що до нового навчального року, до 1 вересня, кожен учитель, який набиратиме перший клас, пройде відповідне підвищення кваліфікації. Але є друга сторона питання: чи готові вчителі до цих змін ментально? Тому що ви можете вивчити методики, але якщо все всередині вас налаштоване виключно на авторитарну педагогіку, а не на педагогіку співробітництва, зокрема на педагогіку співробітництва з батьками, з дитиною, коли дитина сприймається, як особистість, яку повинні відшукати (бо це місія початкової школи), відшукати її можливості, її темп, її найкращий спосіб розуміння матеріалу. У зв’язку з цим ми і вирішили приділити таку велику увагу саме підвищенню кваліфікації вчителів. 

Коли мова заходить про цю реформу, багато говориться про такі собі м’які навички. Поясніть, про що саме йдеться? 

Знаєте, ця реформа стосується зміни взагалі способу мислення суспільства. Наприклад, якщо раніше школа у нас була місцем, де дитина повинна була отримати якнайбільшу порцію знань - і це було головне, то зараз, у 21 столітті, коли так бурхливо розвиваються інформаційні технології, просто великий обсяг знань – цього замало, бо знання увесь час примножуються, і їх можна знайти не лише у школі чи бібліотеці, а й просто вийшовши в інтернет з татового телефону. Проблема полягає в тому, що ви повинні мати серйозну базову знаннєву основу, з якою можна далі працювати над формуванням уміння застосовувати ці знання в житті для вирішення практичних задач. Сьогодні школа повинна зробити людину успішною. За міжнародними дослідженнями, для успішної кар’єри, наприклад, мають значення лише 15% - тверді навички – це те, що називається знання і вузькопрофесійні вміння, а 85% - це м’які навички: вміння навчатися протягом життя, критичне мислення тощо. Те, з чим ці діти вийдуть із школи і навіть із університету, буде недостатнім. Вони змушені будуть увесь час учитися, якщо хочуть рухатися вперед і розвиватися. Змінюються технології, змінюються вимоги ринку праці, змінюються обставини. У цьому сенсі школа мусить надати необхідні компетентності - не тільки знання, а ще й уміння їх застосовувати, виробляти своє ставлення до тієї чи іншої ситуації. Ти потрапляєш у різні обставини, які важко передбачити, ти повинен швидко ухвалити рішення. Як виробити критичне мислення, не довіряти всьому, що ти просто почув, а зважити всі сумніви і поставити запитання до цього. На жаль, цьому дуже мало вчили в українській школі. Хоча треба сказати, що уже сьогодні є ціла низка шкіл в Україні, де дітей навчають так. Наше завдання, як Міністерства освіти і науки, так і моє особисто як міністра, - зробити так, щоб хороша, якісна освіта була доступна всім дітям України. 
І тому наш формат – початкова школа однакова для всіх – не гірша для всіх, а краща для всіх. Я дуже сподіваюся, що 10-15% прогресивних учителів будуть також направляти цей рух уперед, а інші будуть слідувати цьому розвитку. У нас є цікава тенденція. У деяких із тих 100 пілотних шкіл розповідають: є класи, де навчаються за новими діяльнісними методиками, і є класи, де навчаються звичайно, за старою програмою. Бо на початку минулого року ми попереджали батьків, що їхня дитина іде у пілотний клас, і батьки мали дати на це згоду. Так от, ми бачимо, що тепер у тих звичайних класах учителі починають запозичувати методики НУШ від своїх колег. Батьки бачать, що все по-іншому, все динамічно і цікаво. Учителі починають учитися один від одного. 

НУШ передбачає чималу сучасну матеріальну і технічну базу. І все це першокласники вже мусять мати на 1 вересня цього року. Як буде вирішуватися це питання? Особливо, якщо говорити про сільські школи, адже у місті багато шкіл уже мають доволі непогане забезпечення. 

Реформа освіти має три основні складові: ми мусимо змінити зміст того, чому навчають, - і от для цього й запроваджується новий стандарт початкової освіти. Ми мусимо підготувати учителів. І ми мусимо створити нове освітнє середовище, в якому ці вчителі зможуть працювати, а діти – навчатися. Для того, щоб навчати активно-пошуковими, діяльносними методами навчання, зокрема у початковій школі, потрібні матеріали, з якими зможе працювати вчитель, потрібно вміти конструювати навчальне середовище. Скажімо, парти у класі не можуть стояти лише у рядах. А у нас у деяких сільських школах є ситуація, що ці парти ще й прикручені до підлоги. Тобто зараз нам треба змінити освітнє середовище, і це потребує чималих інвестицій.

Зараз ми інвестуємо в НУШ понад 1,3 млрд грн. Це цільова субвенція уряду, яка іде саме на нову українську школу у частині початкової освіти.

Як ці кошти розподілятимуться?

 Майже 1 млрд – забезпечення учнів початкових класів навчальними засобами та меблями. В першу чергу це піде на перші класи.

Ця субвенція потребує хоча б невеличкого співфінансування від органів місцевого самоврядування. У містах обласного значення це співвідношення повинно бути на рівні 70% на 30% (де 70% - державний бюджет, а 30% - місцевий бюджет); у районах та ОТГ – 90% на 10%; для шкіл у гірській місцевості, на лінії зіткнення – там ми просимо місцеві органи докласти всього 5%. Це насправді безпрецедентні інвестиції у початкову школу, яких давно уже не було. 

Також близько 164 млн грн передбачено на придбання техніки для початкової школи. Нам дуже важливо, щоб у кожному класі НУШ був такий собі прінт-центр, де вчитель зможе видруковувати матеріали, взяті з інтернету. Зараз створюються активні вчительські спільноти, де педагоги обмінюються матеріалами. МОН активно працює над розвитком електронних засобів навчання і, зокрема, частина з них уже будуть доступними для вчителів початкової школи. Далі - понад 272 млн грн виділено на підручники для першого класу. Понад 48 млн грн - навчально-методична література для початкових класів. Хочу наголосити, що це не всі інвестиції в НУШ. Уже пішла субвенція на місця – 200 млн грн на придбання шкільних автобусів на засадах «70% на 30%». 441 млн грн - на природничо-математичні кабінети, майже 47 млн - на кабінети української мови у школах національних меншин. У нас є проблема у цих школах із рівнем вивчення української мови. 509 млн грн – субвенція на інклюзивну освіту, бо це ще один наш пріоритет. Дітей із особливими потребами, які можуть навчатися поряд із звичайними однолітками, не ізольовувати від суспільства, а навпаки – інтегрувати. І це піде на користь їм і на користь здоровим дітям, які мають розуміти когось, хто має інші потреби, які починають розуміти цінність гідності кожної людини.

Тобто ви запевняєте, що з 1 вересня в усіх без винятку початкових класах України буде це матеріальне забезпечення? 

Повинно бути так, якщо органи місцевого самоврядування виконають свою роботу. 

А якщо органи місцевого самоврядування не виконають свою частину фінансування?

 Для того, щоб використати державну субвенцію, вони мусять виділити свій відсоток. Це перше. Друге – коли Міносвіти дає загальні технічні вимоги до необхідних закупівель на місця. У цих вимогах не сказано, у якої фірми і що повинні купувати, бо це все буде на відкритих тендерах. Але там сказано, що це повинні бути ортопедичні меблі, у яких регулюється висота, бо діти у початковій школі дуже швидко ростуть і їм треба адаптувати парти до їхнього зросту. Є рекомендації щодо кольору парти і т.д. Тобто ми даємо загальні правила для того, щоб ця парта сприяла здоровій поставі дитини, щоб цією партою можна було рухати і конструювати нею освітній простір. Такі рекомендації стосуються не тільки парт, а і техніки, яка закуповується, й інших матеріалів. Важливо, щоб органи місцевого самоврядування дотримувалися цих рекомендацій. А ще дуже важливо, щоб вони не йшли на жодні змови, тому що від цього може дуже постраждати ціна. І те, що можна було б купити на два класи, купується для одного. 

Чи буде контролюватися (і ким) використання коштів на місцях? 

Так, нам дуже важко проконтролювати все це в масштабах всієї країни. Що ми можемо зробити? Зараз ми створюємо Державну службу якості освіти (ДСЯО). У тих країнах, де триває децентралізація, завжди є загроза, що в залежності від ставлення органів місцевого самоврядування може бути різна якість освіти, різне забезпечення освітніх закладів. Тому повинен бути більш централізований нагляд за тим, що відбувається в цих школах. Власне ДСЯО, який буде фінансуватися з центру і буде абсолютно незалежним від органів місцевого самоврядування, буде мати свої регіональні підрозділи. І саме вони мають право займатися наглядом за роботою учителя і будуть мати відповідні критерії оцінки діяльності школи і того, що в цій школі мали б надати органи місцевого самоврядування. Таким чином ми будемо мати зворотню інформацію. Але, знову ж таки, в режимі постійного часу ми не можемо проконтролювати всі місцеві громади. Ми мусимо вчитися довіряти один одному, хоча це дуже складно.

На сьогодні ці кошти уже виділені? 

Кошти на фінансування школи – понад 3 млрд грн - уже виділені, вони уже пішли на місця. Але ми маємо зворотню реакцію – у деяких областях не можуть зібратися обласні ради, щоб перерозподілити ці гроші. У них немає політичного консенсунсу, вони не можуть зібратися на сесію, тому що вони між собою не можуть дійти згоди. Готові гроші, які є на рахунках, не можуть розподілити для того, щоб можна було відкривати паспорти програм, оголошувати тендери, тому що не можуть елементарно для цього зібратися. Це якраз і демонструє: або ми кожен робимо свою справу заради того, щоб досягнути результату, або затягуємо процес тільки через політичні чвари. Директори шкіл також повинні контролювати, що їм привозять, і говорити про це голосно. Тому що директор школи – це лідер реформи на місцях. 

А якщо директору школи не дають можливості «говорити голосно»? 

Так, на жаль, є і такі випадки. Але ж ми всі боролися за свободу слова і казали, що ми мусимо навчитися чути один одного. В першу чергу треба шукати виходи з будь-яких ситуацій, а не просто придушувати свій інтерес, не чуючи інтересів іншого. Директору школи важливо, щоб те, що він отримує, було справді сучасне і з цим можна було працювати. Я вже не кажу про самого вчителя. Тобто в цьому ланцюжку, починаючи від вчителя, який є найважливішим (тому що, навіть якщо є обладнання, а вчитель зайде і не знає, що з ним робити, нічого з того не буде), до директора школи, органів місцевого самоврядування, до ОДА, яка зараз отримала гроші із державного бюджету і які потім безпосередньо підуть на місця - в район і ОТГ, кожен має здійснювати свій моніторинг закупівель і поставок. І не мовчати про конкретні порушення. 

Законом передбачене поступове зростання зарплати вчителів. 

Чи будуть разом із підвищенням зарплати посилені вимоги до прийому на роботу вчителів? Ми дуже зацікавлені в тому, щоб вчителі були краще підготовлені. Тільки питання, як це зробити. На жаль, до європейського рівня заробітної плати вчителів нам ще далеко. Хоча ми постійно, порівняно з попередніми роками, підвищуємо її. Скажімо, минулого року ми просунули вчителів (і дошкільників, і позашкільників) угору на два тарифні розряди в єдиній тарифній сітці –орієнтовно зарплата у них зросла на 50%. Цього року ми дали субвенцію з держбюджету на збільшення заробітної плати на 25%.

Питання - в суті підготовки вчителів. Ми зараз працюємо над реформуванням педагогічної освіти у педагогічних університетах. Тому що наші випускники приходять абсолютно не готові працювати в реальній школі. Мені подобається, що студентам педуніверситетів близька реформа школи по духу. Вони молоді люди, вже живуть у цю епоху і розуміють цю потребу, можливо, навіть краще, ніж досвідчені вчителі, які багато років працюють у школі. Студенти відкриті до реформи. Нам ще треба відкрити до реформи викладачів педагогічних університетів. Наприклад, Британська рада в Україні проводила у наших університетах дослідження: скільки вони вивчають теорії, а скільки методики, коли готують майбутніх учителів англійської мови. Виявилося, що на бакалаврських програмах тільки 3% методики, а на магістерських – 5%. Очевидно, що так бути не може. Ми це змінюємо. Багато університетів уже це роблять, але нам важливо, щоб це зробили у масштабах усієї країни. 

А як щодо проведення конкурсів при прийомі вчителів на роботу – таке можливо у майбутньому? 

Зараз учителів на роботу беруть директори. Це нелегкий процес. Тому нам важливо покращити ситуацію з атестацією – коли вчитель повинен довести свій професійний рівень. Для цього потрібно поставити нові вимоги щодо атестації вчителя: що він має вміти? Ми, зокрема, будемо розпочинати проект із нашими фінськими колегами, які є найкращими у підготовці вчителів. Спільно будемо розробляти педагогічний профіль учителя, підходи до атестації/сертифікації, розроблятимемо нові підходи до навчального процесу у педагогічних ВНЗ. Це справді виклик. У нас є ще одна спірна ситуація. Наш трудовий кодекс передбачає, що коли вчитель влаштовується на постійне місце роботи, його практично неможливо звільнити. Для того, щоб його звільнити, він має зробити щось абсолютно екстраординарне і страшне. Якщо є професійна непридатність, учителя дуже важко звільнити. Максимум, що можна зробити, - це зменшити йому кваліфікаційну категорію. У більшості ж країн світу вчителі працюють на контрактах. Короткий, якщо це молодий вчитель і треба подивитися, як він працює, або якщо це вчитель пенсійного віку. І довгий – коли вчитель може отримати контракт на 10 років, тому що він уже довів свою професійну майстерність. На жаль, учительські профспілки категорично проти переведення вчителів на контракт, навіть вчителів пенсійного віку. 

Чи можна це змінити на державному рівні? 

На державному рівні це може бути визначено тільки трудовим кодексом. Трудовий кодекс має бути жорстко узгоджений із профспілками. У нас чомусь до сьогодні залишився пострадянський спосіб мислення: все повинно бути однаковим для всіх. Можливості повинні бути однакові для всіх… Рівний доступ до можливостей у демократичній країні для всіх громадян має бути однаковим. Але далі людина, в залежності від того, стільки вона цьому приділяє зусиль, на конкурсних засадах, за рівнем своєї праці, якістю роботи, має довести, чи вона має право на вищу зарплату, на якесь окреме преміювання. А у нас усе ще дуже часто зберігається підхід: якщо премія, то обов’язково однакова для всіх. Попри те, що один учитель готується до уроків, працює, а інший учитель – пасивний, але хоче отримати таку ж саму премію. Нам час відходити від цього. Давайте ми, по-перше, зробимо рівні можливості для всіх, тому що їх у країні сьогодні немає, а друге – почнемо винагороджувати за зусиллями людей за те, як вони здатні працювати, за показниками якості їхньої роботи. І тоді відновиться справедливість, буде більша мотивація. Ми повинні дати підтримку вчителю і стимулювати найкращих. 

Чим відрізняється сертифікація від атестації вчителя?

 Одне замінить інше чи вони існуватимуть паралельно? Спочатку атестація і сертифікація будуть існувати паралельно. Тому що атестація – це той процес, який зараз в обов’язковому порядку щоп’ять років проходить кожен учитель. Ми його не зупиняємо, а зараз, відповідно до вимог НУШ, працюємо над змінами правил цієї атестації, змінами вимог до вчителя. Поки що атестація буде. Сертифікація, яка має, орієнтовно, розпочатися у 2019/2020 роках, - це ЗНО учителя з елементами моніторингу його роботи на місці. Спочатку сертифікація буде добровільною. І якщо вчитель проходить цю сертифікацію, то він отримує двадцятивідсоткову надбавку – раз, а, по-друге, на нього лягає зобов’язання ділитися своїм професійним досвідом з іншими вчителями. Таким чином ми хочемо виявити найкращих учителів, які повинні бути носіями практик НУШ. Сертифікація буде включати ЗНО (як тест у вигляді зовнішнього оцінювання, який матиме декілька компонентів: по предмету, який викладає вчитель, компонент по методиках викладання і компонент по віковій психології дітей – як працювати з дітьми, як давати раду з різними проявами поведінки дітей). Це ЗНО буде проводити Український центр оцінювання якості освіти. Після того ДСЯО і його регіональні підрозділи будуть здійснювати моніторинг роботи вчителя за певними критеріями на місці, у школі, у класі. На основі цього будується висновок про те, чи пройшов сертифікацію цей учитель, чи ні. Ця сертифікація буде автоматично зараховуватися як атестація. По-друге, коли добре відпілотуємо сертифікацію, тоді замінимо нею всю атестацію. Це не буде ні наступного року, ні через рік. Це буде так, як колись запроваджувалося ЗНО для дітей: упродовж кількох років воно було добровільним, відпрацьовувався, дуже добре налагоджувався механізм - і лише після того ми запровадили його на національному рівні.

Категорії: + Оновлення

Учасники пробного ЗНО можуть визначити свої результати

Сб, 2018-03-24 16:47

Учасники пробного зовнішнього незалежного оцінювання з української мови і літератури, що відбулось 24 березня, мають можливість визначити свої результати тестування.

Для того щоб отримати результат пробного тестування учасникам необхідно ввести свої відповіді до спеціального онлайн сервісу, посилання на який міститься в особистих кабінетах учасників пробного ЗНО, створених на сайтах регіональних центрів.

Можливість внесення відповідей на завдання тесту буде відкрита до 26 березня включно.

Ознайомитись з результатами пробного ЗНО можна буде 30 березня.

Результати проходження пробного тестування зможуть отримати лише ті особи, які внесуть свої відповіді до сервісу визначення результатів.

Регіональні центри оцінювання якості освіти:

Київський регіональний центр оцінювання якості освіти (КРЦОЯО). м.Київ, Київська Черкаська, Чернігівська області;

Вінницький регіональний центр оцінювання якості освіти (ВРЦОЯО). Вінницька Житомирська, Хмельницька області;

Дніпропетровський регіональний центр оцінювання якості освіти (ДпРЦОЯО). Дніпропетровська, Запорізька області;

Донецький регіональний центр оцінювання якості освіти (ДРЦОЯО). Донецька, Луганська області;

Івано-Франківський регіональний центр оцінювання якості освіти (ІФРЦОЯО). Чернівецька область, Закарпатська область, Тернопільська область, Івано-Франківська області;

Львівський регіональний центр оцінювання якості освіти (ЛРЦОЯО). Львівська, Рівненська, Волинська області;

Одеський регіональний центр оцінювання якості освіти (ОРЦОЯО). Кіровоградська, Одеська області;

Херсонський регіональний центр оцінювання якості освіти (ХРЦОЯО). Херсонська область, Миколаївська область, АР Крим;

Харківський регіональний центр оцінювання якості освіти (ХРЦОЯО). Сумська, Харківська, Полтавська області.

Категорії: + Оновлення

Колегія МОН схвалює лише типові програми, авторські та експериментальні не потребують затвердження Міністерства.

Ср, 2018-03-14 11:44

ОСВІТНІ ПРОГРАМИ «ІНТЕЛЕКТ УКРАЇНИ», «РОСТОК» ТА ІНШІ АВТОРСЬКІ МОЖУТЬ ПРОЙТИ ЕКСПЕРТИЗУ НА ВІДПОВІДНІСТЬ НОВОМУ ДЕРЖСТАНДАРТУ, ЩОБ ПРОДОВЖИТИ ПРАЦЮВАТИ ДЛЯ ПЕРШОКЛАСНИКІВ

Щоб шкільна програма, яка не є типовою та до яких належать, зокрема, програми «Інтелект України», «Росток», «На крилах успіху» та інші, могла використовуватись для навчання першокласників з 1 вересня 2018 року, автори програми мають звернутися до Державної служби якості освіти (ДСЯО) та отримати експертний висновок. Він стосуватиметься того, чи відповідає програма новому Державному стандарту початкової освіти. Cаме така процедура передбачена новим Законом «Про освіту», що був прийнятий ВРУ 5 вересня 2017 року.

Міністерство освіти і науки наголошує, що відповідний висновок потрібен виключно для використання програм для навчання школярів, які підуть в 1-й клас у вересні 2018 року.

Для школярів, що вже навчаються за відповідними програмами, нічого не змінюється, адже вони продовжують навчання за старим стандартом. Так само авторам програм не потрібно отримувати жодного додаткового експертного висновку, вони можуть продовжувати роботу з обраними ними програмами.

загальна середня освіта

 

Нагадуємо, що реформа загальної середньої освіти «Нова українська школа» передбачає впровадження змін по-річно протягом 12 років. Цей процес розпочнеться з 1-го класу 1 вересня 2018 року.

 

Категорії: + Оновлення

ПРОВІДНІ ІТ-ЕКСПЕРТИ ДОЛУЧАТЬСЯ ДО ПРОЕКТІВ, СПРЯМОВАНИХ НА ВИКОРИСТАННЯ СУЧАСНИХ ЦИФРОВИХ ТЕХНОЛОГІЙ У СФЕРІ ОСВІТИ

Ср, 2018-03-07 21:42

Сьогодні, 7 березня 2018 року, було підписано Меморандум про співпрацю між Міністерством освіти і науки України та Асоціацією «Інформаційні технології України». Зокрема, спільна робота МОН та Асоціації буде спрямована на створення сучасного освітнього середовища, запровадження ефективного регулювання ринку освітніх технологій, сприяння розвитку цифрових компетенцій та електронного навчання в суспільстві.

«Сьогодні цифрові освітні технології набувають неабиякої популярності. Вони допомагають створювати інтерактивні та цікаві матеріали для учнів, забезпечують доступ до якісної освіти, дають змогу вчителям дистанційно підвищувати кваліфікацію, відкривають нові можливості для навчання впродовж життя», – зазначила Міністр освіти і науки Лілія Гриневич.

Один з центральних проектів, до якого будуть залучені експерти Асоціації, – створення електронної освітньої платформи та розвиток ринку електронних підручників. Крім того, члени Асоціації зможуть взяти участь у створенні ефективної системи збору та аналізу статистики щодо інформаційно-комп’ютерних технологій в українській освіті.

«Українська ІТ-індустрія, як і інші галузі креативної економіки, є індустрією, що базується на знаннях. Тож, впровадження в освітній процес сучасних технологій та спрощення доступу до джерел знань є вкрай важливими першочерговими кроками, що сприятимуть формуванню нової когорти високоосвічених спеціалістів не тільки для ІТ-галузі, а й для інших секторів економіки», – прокоментував виконавчий директор Асоціації «ІТ України» Олександр Кубраков.

Нагадаємо, що представники Асоціації «ІТ України» брали активну участь у розробці Концепції Національної освітньої електронної платформи та двох концептуальних документів – проекту Наказу «Про затвердження Положення про електронний підручник» та проекту Постанови КМУ «Про національну електронну платформу», які зараз розміщені для громадського обговорення на сайті МОН.

 

Категорії: + Оновлення

Лілія Гриневич: місцеві органи економлять на вчителях

Пт, 2018-02-16 20:53

Автор: Лілія Гриневич, міністр освіти і науки.

У МОН почали надходити повідомлення про те, що в окремих областях місцева влада зловживає своїми повноваженнями та зменшує надбавку за престижність, а в деяких місцевостях педагогів навіть змушують протягом карантину брати відпустку за власний рахунок.

Очевидно, що така ситуація є абсолютно неприпустимою.

Освітньої субвенції на зарплати вистачає для виплати коштів вчителям. Ще з минулого року на рівні місцевих бюджетів осіли значні залишки освітньої субвенції. Ми вирішили підтримати місцеві органи та дозволили використовувати ці гроші на матеріально-технічне забезпечення. Тепер місцеві органи економлять на вчителях по максимуму.

Рішення є, і воно доволі просте. Якщо це продовжиться, ми внесемо зміни до відповідної постанови і жодної копійки із залишків освітньої субвенції на матеріально-технічне забезпечення місцеві органи витратити не зможуть.

На місцях є значні субвенції на матеріально-технічне забезпечення з державного бюджету, до 10 разів збільшилися надходження до місцевих бюджетів у межах децентралізації. При цьому заощаджувати на вчителях - це окремий різновид цинізму.

Звісно, можуть бути об‘єктивні обставини, і коштів у деяких окремих місцевостях може не вистачати. Це було і в попередні роки, і ми в робочому порядку реагували на такі ситуації. Пишіть лист на МОН, і ми шукатимемо спосіб відкоригувати. Але урізати зарплати та відправляти вчителів у примусові відпустки, аби притримати гроші і направити їх за іншим призначенням - це щось нове.

Категорії: + Оновлення

Школи викладатимуть фінансову грамотність

Пт, 2017-12-15 18:37

У межах курсу «Фінансова грамотність» вже розроблено завдання, які можуть та мають бути інтегровані для розвитку цієї компетенції в обов’язкові предмети шкільної програми. На цьому наголосила міністр освіти і науки Лілія Гриневич під час відкриття Всеукраїнського турніру юних знавців курсу «Фінансова грамотність».

Вона пояснила, що, навіть як вибірковий, курс «Фінансова грамотність» виконує важливе завдання підвищення обізнаності школярів у правилах успішного та відповідального поводження з грошима, однак цього недостатньо.

«Фінансова грамотність – одна із ключових компетентностей Нової української школи, і вона вже закладена в закон «Про освіту». І попри те, що 1-й клас НУШ буде лише в 2018 році, а 12-й – аж у 2030-му, завдяки цьому курсу ми маємо напрацьовані матеріали для всіх класів і для всіх вікових груп. Це величезна робота, яку було зроблено на випередження. Фактично зараз ми в усі програми базової школи включили завдання, орієнтовані на розвиток фінграмотності, але це має бути здійснено більш системно і для всієї школи», – зазначила Гриневич.

За словами міністра, сьогодні 1100 шкіл та близько 27 тисяч учнів охоплено курсом.

«Фінансова грамотність має стати надбанням кожного, хто закінчив школу в Україні. Випускник в Україні повинен отримати ті компетентності, які потім йому допоможуть стати успішною людиною. Фінансова грамотність є однією з таких компетентностей. Я думаю, що цей конкурс допоможе вам стати консультантами у власних родинах, допомогти потім іншим людям. Адже критичне мислення, прийняття самостійних рішень, вміння брати на себе відповідальність – це є найкращий здобуток, який повинна мати кожна освічена людина», – наголосила міністр освіти.

 реформа середньої освіти

Категорії: + Оновлення

У МОН призначили першого керівника нового директорату

Пт, 2017-12-15 18:30

У Міністерстві освіти і науки офіційно призначили першого генерального директора. Про це повідомляє прес-служба відомства.

Зокрема, на посаду керівника директорату інноваційної діяльності та трансферу технологій призначено Дар’ю Чайку, яка до цього часу працювала заступником директора департаменту інноваційної діяльності та трансферу технологій МОН.

Передбачається, що новостворений директорат відповідатиме за реалізацію державної політики у сферах інноваційної діяльності та трансферу технологій для нарощування конкурентоспроможності національної економіки.

Як відомо, у Міністерстві освіти триває конкурс з відбору експертів до директоратів відомства.

Наприкінці жовтня у відомстві були оголошені підсумки конкурсу з обрання генеральних директорів семи директоратів, які реалізовуватимуть реформи в сфері освіти і науки. За інформацією відомства, конкурсна комісія визначила переможців відбору у шести директоратах. Майже всі нові посади фахівців, заробітна плата яких складатиме більше 50 тисяч грн, отримали чиновники Міністерства освіти і науки

Категорії: + Оновлення

Уряд створив новий контролюючий орган для шкіл

Пт, 2017-12-15 18:16

Кабінет Міністрів створив Державну службу якості освіти України. Відповідне рішення було ухвалено під час засідання уряду.

Нова структура була заснована на базі Державної інспекції навчальних закладів. Планується, що реорганізований орган буде контролювати дотримання якості освіти та освітніх стандартів в українських школах.

Нова структура засновується на базі Державної інспекції навчальних закладів.

Передбачається, що нова служба якості освіти матиме ширші повноваження ніж реорганізована інспекція, а також буде представлена на регіональному рівні через спеціальні відділення.

У Міністерстві освіти, коментуючи створення нового контролюючого органу, зазначають, що єдиним плановим заходом державного нагляду щодо шкіл буде інституційний аудит.

Передбачається, що аудит має проводитись раз на десять років з метою оцінки якості освітньої діяльності закладу освіти, вироблення рекомендацій щодо її вдосконалення, а також приведення освітнього та управлінського процесів у відповідність до вимог законодавства та ліцензійних умов.

За словами міністра освіти Лілії Гриневич, держслужба якості має стати ідеологічно новою структурою.

«Основним завданням інституційного аудиту є не «покарання винних», а допомога закладу, керівництву, вчителям у підвищенні якості їх діяльності та якості результатів навчання учнів. Отже, державний нагляд має перетворитись на інструмент забезпечення якості та єдності державної політики в сфері загальної середньої освіти», - зазначила міністр.

Разом з тим, вона повідомила, що законом передбачено, що служба отримує повноваження звертатись до судів з позовами про зобов’язання органів місцевого самоврядування, місцевих органів управління освітою усунути порушення та виконати вимоги законодавства в сфері освіти.

«Це має суттєво доповнити механізми забезпечення законності в управлінні школами і захисту їх інтересів», – запевнила Гриневич.

Категорії: + Оновлення

МОН веде консультації з Австрією, що головуватиме у Раді ЄС, стосовно донесення позиції України щодо статті 7 Закону «Про освіту»

Пн, 2017-10-23 21:42

Дуже важливо спростувати міфи про мовну статтю Закону «Про освіту», що були поширені в установах ЄС та Раді Європи. Про це йшлося під час зустрічі Міністра освіти і науки України Лілії Гриневич з Надзвичайним і Повноважним Послом Австрійської Республіки в Україні пані Герміною Поппеллер сьогодні, 23 жовтня 2017 року, в приміщені МОН.

Міністр підкреслила, що наразі тривають переговори стосовно імплементації мовної статті з нацменшинами в Україні, також до перемовин залучені представники відповідних країн.

«Головний їхній страх – що українська мова витіснить рідну мову. Але це не є нашою метою. Діти зможуть з першого до останнього класу навчатися рідною, однак з 5-го класу застосування державної мови буде розширюватися – через білінгвальне навчання та вивчення окремих предметів. Стаття є дуже загальною, чіткіше ми її плануємо виписати у Законі «Про загальну середню освіту» та постановах КМУ. Поки цих документів немає, і це один з факторів, що тривожить наших європейських партнерів. Зараз ми вже розпочали з ними консультації. Відбулися зустрічі з міністрами, що відповідають за освіту – Румунії, Угорщини, Польщі та Молдови, плануємо зустріч з міністром освіти і науки Болгарії. Ми з усіма досягли певного розуміння, з Польщею та Угорщиною навіть домовилися про підписання документів за результатами перемовин. У них буде зафіксовано важливість державної мови як чинника суспільно порозуміння, а також те, що освітні програми будуть узгоджені з нацменшинами. Окремо нагадую, що ми подали статтю 7 на експертизу Венеційської комісії та чекаємо на висновок», – зазначила Лілія Гриневич.

Категорії: + Оновлення

Народні депутати змінили перелік компетентностей, яким навчатимуть дітей у Новій українській школі.

Ср, 2017-09-06 18:59

 

Відповідну поправку до нового закону “Про освіту” зачитав перший заступник голови Комітету Верховної Ради з питань науки і освіти Олександр Співаковський під час засідання ВР 5 вересня.

Частина перша статті 12 звучить так:

“Метою повної загальної середньої освіти є всебічний розвиток, виховання і соціалізація особистості, яка здатна до життя в суспільстві і цивілізованої взаємодії з природою, має прагнення до самовдосконалення і навчання впродовж життя, готова до свідомого життєвого вибору та самореалізації, відповідальності, трудової діяльності та громадянської активності.

Досягнення цієї мети забезпечується через формування ключових компетентностей, необхідних кожній сучасній людині для її успішної життєдіяльності:

– вільне володіння державною мовою;

– здатність спілкуватися рідною (у разі відмінності від державної) та іноземними мовами;

– математична компетентність;

– компетентності у галузі природничих наук, техніки і технологій;

– інноваційність;

– екологічна компетентність;

– інформаційно-комунікаційна компетентність;

– навчання впродовж життя;

– громадянські та соціальні компетентності, пов’язані з ідеями демократії, справедливості, рівності, прав людини, добробутом  та здоровим способом життя;

– культурна  компетентність;

– підприємливість та фінансова грамотність;

– інші компетентності, передбачені стандартом освіти.

Спільними для всіх компетентностей є такі вміння: читання з розумінням, уміння висловлювати свою думку усно і письмово, критичне та системне мислення, здатність логічно обґрунтовувати позицію, творчість, ініціативність, вміння конструктивно керувати емоціями, оцінювати ризики, приймати рішення, вирішувати проблеми, здатність співпрацювати з іншими”.

Нагадаємо, 5 вересня Верховна Рада ухвалила новий закон “Про освіту”. За таке рішення проголосували 255 депутатів.

Під час засідання депутати посперечались через статтю про мову, але таки дійшли до спільного варіанту відповідної статті, нардеп від партії Ляшка побачив у майбутній школі шлюбну агенцію. Також перший заступник голови Комітету Верховної Ради з питань науки і освіти Олександр Співаковський на брифінгу заявив, що проект закону “Про освіту” врахував 1098 поправок — тобто 70% усіх запропонованих.

“Нова Українська Школа”

Категорії: + Оновлення

Вступ-2017: Брифінг Міністра освіти і науки Лілії Гриневич

Пт, 2017-07-28 08:27

28 липня 2017 року за участі Міністра освіти і науки України Лілії Гриневич відбудеться брифінг щодо перебігу вступної кампанії. Зокрема, йтиметься про:

Підсумки реєстрації заяв вступників

Верифікацію даних вступників

Алгоритм розподілу державного замовлення

Можливість вступників переконатися в справедливості надання їм бюджетних місць

Строки оприлюднення рейтингових списків

Початок: о 12.00

Місце проведення: Міністерство освіти і науки України (пр. Перемоги, 10)

Акредитація: до 11:00 28 липня за тел. 481-32-62 та e-mail: kirilova@mon.gov.ua

Також у брифінгу візьмуть участь:

Перший заступник Міністра освіти і науки України Володимир Ковтунець

Директор департаменту вищої освіти Олег Шаров

Директор ДП «Інфоресурс» Оксана Бєлік

Категорії: + Оновлення

Новий закон «Про освіту» має надати та захистити професійну свободу педагога

Пн, 2017-06-19 21:39

Міністр: Висококваліфікований вчитель має мати повагу

Висококваліфікований вчитель має мати повагу та довіру суспільства, тому новий закон «Про освіту» має надати та захистити професійну свободу педагога. Про це написала міністр освіти і науки Лілія Гриневич у своїй колонці для УП.

За словами міністра, проектом закону передбачено систему добровільної зовнішньої незалежної сертифікації вчителів.

«Це буде перевірка педагогів на володіння предметом, уміння спілкуватися з дітьми та використання сучасних методик компетентнісного навчання. Вчителі, які успішно пройшли сертифікацію, отримуватимуть 20% надбавки до зарплатні й стануть носіями змін у шкільній освіті», - наголосила міністр.

Вона зазначила, що не менш важливим питанням є розширення способів підвищення кваліфікації для педагогів.

«Зараз вони можуть це робити лише в інститутах післядипломної педагогічної освіти, які самі, на жаль, не завжди не є зразком прогресивності. Натомість закон дасть можливість вчителям обирати місце та форми підвищення кваліфікації, яку можна буде отримати на тренінгах, у профільних установах та інших навчальних закладах», - зазначила Гриневич.

Також вона підкреслила, що загальна кількість годин для підвищення кваліфікації вчителя впродовж 5 років не може бути меншою 150 годин. Вчитель має сам визначити коли та де проходити підвищення кваліфікації, але робити це щорічно. Кошти для професійного зростання вчителя буде закладено до освітньої субвенції та фінансуватиметься з держбюджету.

«Висококваліфікований вчитель має мати повагу та довіру суспільства, тому закон надасть та захистить професійну свободу педагога. Сьогодні педагоги можуть працювати за авторськими програмами. Але для того, аби їх затвердили, потрібно пройти сім кіл пекла. Закон дозволить вчителям працювати за розробленими ними освітніми програмами або використовувати типову, що дає МОН – все залежить від готовності вчителя включатися до цього процесу», - підкреслила міністр освіти Лілія Гриневич.

закон про освіту реформа середньої освіти

Категорії: + Оновлення