Новинки електронних бібліотек

warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/metodportal/data/www/metodportal.com/includes/menu.inc on line 745.
RSS-матеріал
Останні додані твори та новини сайту chtyvo.org.ua
Адреса URL: http://chtyvo.org.ua/
Оновлене: 4 години 38 хв тому

Польське національне повстання 1830-1831 рр. на Правобережній Україні: від міфів до фактів (Збірник статей)

5 годин 14 хв тому
Додано твір Польське національне повстання 1830-1831 рр. на Правобережній Україні: від міфів до фактів (Збірник статей). Польське національне повстання 1830 — 1831 рр. на Правобережній Україні: від міфів до фактів : кол. монографія / за ред. І. Кривошеї, Н. Моравця. — К. : КНТ, 2017. — 264 с.

ISBN 978-966-373-820-8

У виданні висвітлено події польського національно-визвольного повстання 1830 – 1831 рр. на Правобережній Україні. Значна увага приділена діям російської влади, спрямованим на зменшення ролі місцевої шляхти в соціально-економічному та суспільно-політичному житті регіону після придушення царатом Листопадового повстання. Автори колективної монографії репрезентують українські наукові установи та вищі навчальні заклади Києва, Львова, Білої Церкви, Вінниці, Луцька, Рівного, Миколаєва, Умані, Хмельницького, а також польських наукових інституцій Варшави, Кельц, Ольштина та Ченстохови.
Для істориків, краєзнавців, викладачів, студентів й учнів навчальних закладів.

Особливості становлення і розвитку українсько-російських міждержавних взаємин у 1991–2004 рр.: політично-військовий аспект (Степан Новінчук)

8 годин 1 хв тому
Додано твір Особливості становлення і розвитку українсько-російських міждержавних взаємин у 1991–2004 рр.: політично-військовий аспект (Степан Новінчук). Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Серія: Історія. – Тернопіль: Видавництво ТНПУ ім. В.Гнатюка, 2012. – Вип. 2.


У статті комплексно досліджуються проблеми становлення міждержавних відносин у політично-військовій сфері між Україною та Росією посткомуністичної доби і розвитку їх на зламі ХХ–ХХІ ст.

Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією 1997 р., його оцінка по обидва боки кордону та історичне значення (Степан Новінчук)

8 годин 42 хв тому
Додано твір Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією 1997 р., його оцінка по обидва боки кордону та історичне значення (Степан Новінчук). Україна–Європа–Світ. Міжнародний збірник наукових праць. Серія: Історія, міжнародні відносини. – Вип. 11. – Тернопіль: Видавництво ТНПУ ім. В.Гнатюка, 2013.


У статті проаналізовано “Великий договір” та його оцінку в Україні й Росії, визначено історичне значення для розвитку українсько-російських відносин.

Деякі особливості сучасної української історіографії відносин України та Росії в пострадянський період (1991–2011 рр.) (Степан Новінчук)

8 годин 47 хв тому
Додано твір Деякі особливості сучасної української історіографії відносин України та Росії в пострадянський період (1991–2011 рр.) (Степан Новінчук). Україна–Європа–Світ. Міжнародний збірник наукових праць. Серія: Історія, міжнародні відносини. – Вип. 10. – Тернопіль: Видавництво ТНПУ ім. В.Гнатюка, 2012.


У статті висвітлено історіографічні оцінки становлення українсько-російських відносин у новітню добу, показано їх особливості та наукові напрямки в сучасній українській історіографії.

Вплив ЄС, США та Росії на формування незалежної української держави (Степан Новінчук)

8 годин 49 хв тому
Додано твір Вплив ЄС, США та Росії на формування незалежної української держави (Степан Новінчук). Україна–Європа–Світ. Міжнародний збірник наукових праць. Серія: Історія, міжнародні відносини. – Вип. 12. – Тернопіль: Видавництво ТНПУ ім. В.Гнатюка, 2013.


У статті розглядаються зовнішні впливи на розвиток України в умовах державної незалежності. Підкреслюється, що найбільше вони відчуваються з боку Росії, країн ЄС, а також США. Аналізуються наслідки цих впливів.

Щодо питання історичної топографії Кам’янця-Подільського (Сергій Хведченя)

8 годин 53 хв тому
Додано твір Щодо питання історичної топографії Кам’янця-Подільського (Сергій Хведченя). Історико-географічні дослідження в Україні: Збірник наукових праць / НАН України. Інститут історії України. – 2005. – Вип. 8.


Рецензія на: М.Б.Петрова «Історична топографія Кам’янця-Подільського кінця XVII – XVIII ст. (Історіографія. Джерела.)».

Рецензія дає оцінку авторського дослідження важливої історичної проблеми. Топографія середньовічних міст України – мало вивчений аспект історичної науки, тому нова робота в цій галузі заслуговує на увагу.

Розвиток музейної справи на теренах Києво-Печерської лаври в 1918–1926 рр. (Роман Качан)

8 годин 55 хв тому
Додано твір Розвиток музейної справи на теренах Києво-Печерської лаври в 1918–1926 рр. (Роман Качан). Історико-географічні дослідження в Україні: Збірник наукових праць / НАН України. Інститут історії України. – 2005. – Вип. 8.


Дослідження присвячено еволюції музейної справи на території Києво-Печерської лаври в першій чверті ХХ ст. Наукова розвідка авторів є спробою переосмислити й осягнути, як музейна справа на лаврських теренах переросла від безсистемного нагромадження експонатів в один із найбільших музейних комплексів сучасної України. Запропонована стаття аналізує перший етап цього багаторічного розвитку.

Перші українські монастирські карти (Сергій Хведченя)

9 годин 47 секунд тому
Додано твір Перші українські монастирські карти (Сергій Хведченя). Історико-географічні дослідження в Україні: Збірник наукових праць / НАН України. Інститут історії України. – 1998. – Вип. 4.

Картографічний та краєзнавчий аспекти вивчення деяких підземних релігійних пам’яток України (Сергій Хведченя)

9 годин 2 хв тому
Додано твір Картографічний та краєзнавчий аспекти вивчення деяких підземних релігійних пам’яток України (Сергій Хведченя). Історико-географічні дослідження в Україні: Збірник наукових праць / НАН України. Інститут історії України. – 2009. – Вип. 11.


Стаття присвячена вивченню рукотворних підземних споруд православних монастирів Чернігова, Святогірська и Володимира-Волинського. Розглянуто деякі аспекти дослідження цих унікальних пам’яток історії та культури України із застосуванням старовинних картографічних зображень.

Картографічний літопис Лаврських печер (Сергій Хведченя)

9 годин 5 хв тому
Додано твір Картографічний літопис Лаврських печер (Сергій Хведченя). Історико-географічні дослідження в Україні: Збірник наукових праць / НАН України. Інститут історії України. – 1992. – Вип. 2.

Історія картографування України (Марія Дмитрієнко)

9 годин 7 хв тому
Додано твір Історія картографування України (Марія Дмитрієнко). Історико-географічні дослідження в Україні: Збірник наукових праць / НАН України. Інститут історії України. – 2006. – Вип. 9.


Рецензія на: Сосса Р.І. Картографування території України: історія, перспективи, наукові основи.

Варязька печера як найдавніша пам’ятка історії та культури Київської Русі (Сергій Хведченя)

9 годин 11 хв тому
Додано твір Варязька печера як найдавніша пам’ятка історії та культури Київської Русі (Сергій Хведченя). Історико-географічні дослідження в Україні: Збірник наукових праць / НАН України. Інститут історії України. – 2007. – Вип. 10.


Розповідається про найдавніше підземелля на території Києво-Печерської лаври – Варязьку печеру як місце заснування цієї обителі. Наведені літописні відомості про початковий період святої обителі на Печерських пагорбах і дані з церковної літератури стосовно цієї печери. Ретельно зібрані і детально проаналізовані картографічні матеріали XVII–XIX ст., на яких зображено це підземелля. Вивчені наукові праці, присвячені цій унікальній пам’ятці історії та культури.

Билинний епос Київської Русі як джерело для історичної географії (Сергій Хведченя)

9 годин 14 хв тому
Додано твір Билинний епос Київської Русі як джерело для історичної географії (Сергій Хведченя). Історико-географічні дослідження в Україні: Збірник наукових праць / НАН України. Інститут історії України. – 2001. – Вип. 5.

Моряк з «Дианы» (Петро Сєверов)

9 годин 1 хв тому
Додано твір Моряк з «Дианы» (Петро Сєверов). Історико-пригодницька повість «Моряк з «Дианы» – це захоплююча розповідь про життя і незвичайні пригоди відомого російського мандрівника і мореплавця XIX століття Василя Михайловича Головніна.

Цікавий і багатогранний життєвий шлях Головніна.

В багатьох країнах і морях побував відважний мандрівник, багато різних пригод зазнав він: ще юнаком брав участь у морських баталіях, бився з піратами поблизу берегів Іспанії, тікав на своєму кораблі з англійського полону…

Не можна без хвилювання читати, як підступно, по-розбійницьки, японські самураї захопили в полон Головніна та його супутників з екіпажу корабля «Диана», як мужньо переживали моряки роки свого полону…

Книга від початку й до кінця читається з непослабним інтересом. Разом з героями твору переживає їх успіхи та невдачі й читач.

Податкова система Української козацької держави за гетьманування Богдана Хмельницького (Сергій Корновенко)

Ср, 2018-12-12 19:59
Додано твір Податкова система Української козацької держави за гетьманування Богдана Хмельницького (Сергій Корновенко). Корновенко, С. В. Податкова система Української козацької держави за гетьманування Богдана Хмельницького / С. В. Корновенко // Вісн. Черкас. унту. Іст. науки. – 2015. – № 22 (355). – С. 38-45. – Бібліогр.: 34 назви.


У пропонованій статті здійснено аналіз становлення економічних підвалин Української
козацької держави середини XVII ст., зокрема її податкової системи. Стверджується, що носили
вони модерний характер відмінний від грабіжницької системи Речі Посполитої.
Ключові слова: Українська козацька держава, Б. Хмельницький, податкова система,
державний скарб, податковий апарат.

Прикордонники на Дніпровському Лівобережжі (Алла Каленська)

Ср, 2018-12-12 19:56
Додано твір Прикордонники на Дніпровському Лівобережжі (Алла Каленська). Прикордонники на Дніпровському Лівобережжі / А. Каленська // Сiверянський лiтопис. — 2015. — № 3. — С. 11-16. — Бібліогр.: 12 назв. — укр.

У статті розглянуто та проведено аналіз окремих аспектів охорони південно-східних кордонів прикордонниками українських військово-державних утворень XІV
– ХVІІІ ст. та участь українського козацтва в прикордонних структурах створюваних державами-колонізаторами. На основі архівних джерел та історіографії автор ставить за мету дослідити особливості становлення та охорони земель Лівобережжя у XІV – ХVІІІ столітті.

Українські грамоти. Том 1: XIV в. і перша половина XV в. (Володимир Розов)

Ср, 2018-12-12 13:57
Додано твір Українські грамоти. Том 1: XIV в. і перша половина XV в. (Володимир Розов). Розов Володимир. Українські грамоти. Том 1: XIV в. і перша половина XV в. — К., 1928. — 4 с. + 176 с. + 75 с. + IX с.
Історично-Філологічний Відділ Української Академії Наук, Збірник № 63.


Типологічна характеристика історичних портретів XVII–XVIIІ ст. (Олена Суховарова-Жорнова)

Ср, 2018-12-12 11:26
Додано твір Типологічна характеристика історичних портретів XVII–XVIIІ ст. (Олена Суховарова-Жорнова). Спеціальні історичні дисципліни: питання теорії та методики. – 2004. – 11.


На основі вивчення та аналізу історичних портретів XVII–XVIII ст. пропонується схема їх тематико-класифікаційної характеристики та визначається методика дослідження.

Родинні портрети Лівобережної України XVIIІ–ХІХ ст. з колекції Національного музею історії України (Олена Суховарова-Жорнова)

Ср, 2018-12-12 11:25
Додано твір Родинні портрети Лівобережної України XVIIІ–ХІХ ст. з колекції Національного музею історії України (Олена Суховарова-Жорнова). Історико-географічні дослідження в Україні: Збірник наукових праць / НАН України. Інститут історії України. – 2009. – Вип. 11.


Автор статті досліджує і аналізує сімейні портретні зібрання Лівобережної України ХVІІІ–ХІХ ст., що зберігаються у Національному музеї історії України. На той час сімейні портрети були вельми популярними. Власники великих маєтків збирали портретні галереї представників своїх родин, замовляли портрети видатних героїв України – козацької старшини, просвітителів і священнослужителів. Портретні сімейні галереї ХVІІІ–ХІХ ст. стали важливим іконографічним джерелом у системі спеціальних історичних дисциплін.