teacherjournal.com.ua - Учительський журнал (ВГ «Основа»)

warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/u7066/domains/metodportal.net/includes/menu.inc on line 745.
RSS-матеріал
Учительський журнал он-лайн - публікація власної роботи, методичний банк, обмін досвідом
Оновлене: 14 годин 2 хв тому

Підкорення вершини знань з теми "Членистоногі"

21 година 1 хв тому

Гетьман Ольга Вікторівна,вчитель біології

Підкорення вершини знань з теми "Членистоногі".

Урок узагальнення та систематизації знань.Можна провести як позакласний захід у формі пізнавального заняття.Нестандартні завдання та етапи уроку зацікавлять дітей вивчати тему не тільки під час уроку, а й розбудять інтерес  до біології в цілому. Папка  матеріалів   містить підбірку цікавих анімацій,відеозаставок,презентацію та конспект заняття.

 

 

 


Категорії: + Оновлення

Прикметник як частина мови в українській та англійській мовах. Інтегрований урок у 3 класі.

22 години 45 хв тому

Конспект інтегрованого уроку з української та англійської мов у початковій школі. Завданнями уроку передбачено порівняння граматичних ознак прикметників в українській та англійській мовах. Автори: Гетьман Світлана Олександрівна, Черничка Тетяна Вікторівна.

Категорії: + Оновлення

урок алгебри 11 клас.Тема. Застосування похідної до дослідження функцій.

Нд, 2014-11-23 22:50

Анотація

Дана робота являє собою розробку    уроку з теми: «Похідна та її застосування».  Урок є комбінованим. Він спрямован на вирішення наступних завдань: а) повторення, узагальнення та систематизація знань, умінь і навичок учнів; б) вивчення нового матеріалу;в) контроль і корекцію знань учнів з досліджуваної теми.  Борисенко
Марина Володимирівна

Категорії: + Оновлення

Іван Франко. "Фарбований Лис". Образ Лиса, його риси характеру. Мова автора й мова персонажів.

Нд, 2014-11-23 22:38

Конспект уроку української літератури в 5 класі. Урок побудовано у формі подорожі стежками Лиса Микити. Завдання спрямовані на розвиток вмінь учнів характеризувати героя, уважно працювати з текстом. Урок містить завдання компаративного характеру. Автор - Мильник Ірина Юріївна.

Категорії: + Оновлення

Іван Франко. "Фарбований Лис". Образ Лиса, його риси характеру. Мова автора й мова персонажів.

Нд, 2014-11-23 22:34

Конспект уроку української літератури в 5 класі. Урок побудовано у формі подорожі стежками Лиса Микити. Завдання спрямовані на характеристику головного геероя, детальну роботу з текстом. Містить елементи компаративного аналізу. Автор - Мильник Ірина Юріївна.

Категорії: + Оновлення

Конспект уроку в 5 класі на тему "І.Франко. "Фарбований Лис". Образ Лиса, риси його характеру"

Нд, 2014-11-23 22:11

Конспект уроку української літератури в 5 класі на тему "Іван Франко. "Фарбований Лис". Образ Лиса, риси його характеру. Мова автора та мова персонажів". Мильник Ірина Юріївна.

Категорії: + Оновлення

ОСОБЛИВОСТІ ФОРМУВАННЯ ХАРАКТЕРУ ПІДЛІТКА

Нд, 2014-11-23 13:51

Автор Кравцова Світлана Борисівна, старший викладач,

ДНЗ Кременчуцький ліцей нафтопереробної промисловості

ОСОБЛИВОСТІ ФОРМУВАННЯ ХАРАКТЕРУ ПІДЛІТКА

ЗМІСТ

Вступ

1. Поняття  характеру

2. Особливості  формування характеру підлітка

2.1. Криза підліткового періоду

2.2. Анатомічно-фізіологічні зміни в організмі підлітка

2.3. Психологічні особливості підліткового віку

Висновок

Список використаної літератури

 

ВСТУП

Кожний віковий період в житті людини по своїй суті дуже важливий. Розвивається людина, розвивається і її особистість, індивідуальність. Але перші етапи в житті людини, як становлення особистості, відіграють найбільшу роль. Підлітковий період є найбільш складним і, можливо, самим головним.  Підліток – це вже не дитина, але й ще не доросла людина. Поведінка підлітка є специфічною, маргінальною, але її зовнішні прояви не розкривають її суті і не дають пояснення.

У підлітковому віці активно розвиваються і закріплюються вольові риси характеру. Нагадаю, що характер людини – це те, що визначає її значимість.  Характер людини впливає на пізнавально - розвиваючі процеси: сприйняття, увагу, уявлення, мислення, пам’ять.

 

 1. ПОНЯТТЯ ХАРАКТЕРУ

Характер проявляється  в діяльності і спілкуванні і включає в себе те, що надає поведінці людини особливого відтінку. Характер визначає відношення людини до інших людей, до виконуючої роботи. Між характером і особистістю існують відмінності. Риси характеру відображають те, як діє людина, а риси особистості те, заради чого він діє.

 

Існує розподіл рис особистості:

-   мотиваційні, які направляють діяльність, підтримують її ,

-   інструментальні, які надають їй певний стиль.

Характер відображає інструментальні риси особистості. Фізіологічно  основу характеру складають: динамічний стереотип, тип нервової системи.

 

Головні риси особистості, які входять до складу характеру людини:

 1. властивості особистості, які входять до складу характеру людини;
 2. риси, які відносяться до дій, направлених на досягнення поставлених цілей: наполегливість, послідовність, рішучість тощо;
 3. екстраверсія - інтроверсія, спокій - тривожність, стриманість – імпульсивність тощо.

 

З точки зору виразності рис характеру, характер може бути трьох видів:

 1. патологічним (психопатія);
 2. акцентований;
 3. нормальний.

Далі будемо вести мову про акцентування характеру підлітків.

 

2. ОСОБЛИВОСТІ  ФОРМУВАННЯ ХАРАКТЕРУ ПІДЛІТКА

2.1. КРИЗА ПІДЛІТКОВОГО ПЕРІОДУ

 

У психологічній літературі можна знайти різні точки зору щодо розуміння підліткового періоду, який умовно називають підлітковою кризою. Але в цілому їх можна представити у вигляді двох точок зору:

 1. з одного боку акцент робиться на ідеї перелому, раптові зміни у розвитку, які в свою чергу ведуть до змін у поведінці, мисленні, уявленні;
 2. з іншого боку – розуміння кризи як психологічного відхилення (порушення), яке супроводжується стражданням, пригніченістю, тривожністю.

Одні психологи бачать можливості для без кризового проходження підліткового періоду, інші, навпаки, підкреслюють його конфліктність,  наповненість кризами.

Психоаналіз розглядає підлітковий вік як період у тривалому розвитку людини (пробудження лібідо - сексуальної енергії , який розпочинається ще до пубертатну), тому, те, що відбувається в цей час, пояснюється через особливості дитинства, яке наче відтворюється у підлітковому віці, а значить і відроджує старі конфлікти (в тому числі і Едипів комплекс).

Роберт Бернс у поведінці підлітків вбачав дещо парадоксальне: очевидний негативізм часто може комбінуватись (або поєднуватись) з явною комфортністю, а прагнення до автономністю, незалежністю - з проханнями про допомогу, пораду.

Коулмен1 намагався пояснити трудність проблеми перехідного періоду з двох позицій - психоаналітичної і соціально-психологічної. Л.С. Виготський2 першим із радянських психологів ввів в періодизацію дитячого розвитку поняття про критичні, перехідні і про стабільні вікові періоди. Він запропонував розділити і розглядати окремо критичний період статевого дозрівання і стабільний період - підлітковий вік, тим самим вважаючи, що характер «вибуху»  зовсім необов’язковий для перехідного періоду. Л.С. Виготський зазначав, що за всяким негативним симптомом кризи приховується позитивний зміст, який полягає в основному у переході до нової і вищої форми розвитку. Підліток наче провокує заборони, спеціально примушуючи перевірити свої сили у подоланні цих заборон.3 Тому не слід підліткову кризу вважати патологічною. Підлітковий вік – це період, який знаходиться між дитинством та юністю. Головна особливість підліткового періоду - різкі якісні зміни, які зачіпають всі сторони  ( фізичну,  психічну,  соціальну, психологічну) розвитку, при чому в одних це відбувається скоріше, у інших - повільніше (наприклад - дівчата розвиваються скоріше за хлопчиків; розвиток різних сторін психіки відбувається нерівномірно).

Криза підліткового віку проходить три фази:1

1)    негативна (до критична)  фаза – період ломки старих поглядів, стереотипів;

2) апогей кризи;

3) пост критична фаза – період формування нових стереотипів та будування нових структур.

Роберт Бернс виділяє два головні шляхи проходження вікових криз:

1) криза незалежності; симптоми: норовистість, упертість, негативізм, примхливість, знецінювання дорослих, заперечення їхніх вимог, протест-бунт, ревнощі до власності тощо.

2) криза залежності; симптоми: надмірна слухняність, регрес до старих інтересів, смаків, норм поведінки.

В завдання психології входить надання допомоги підлітку в розуміння того, що з ним відбувається, своєчасна діагностика крайніх форм кризи. Але для цього потрібно роздивитись і усвідомити ті зміни, які відбуваються в організмі підлітка.

 

2.2.         АНАТОМІЧНО-ФІЗІОЛОГІЧНІ ЗМІНИ В ОРГАНІЗМІ ПІДЛІТКА

Біологічно підлітковий вік, як ми вже відмічали, відноситься до пубертатного періоду.  Пубертатний період - час прискореного фізичного розвитку і статевого дозрівання, яке характеризується важливими змінами в організмі підлітка, в тому числі і поява вторинних статевих ознак.

Нерівномірність розвитку серця і судин, а також посилена діяльність залоз внутрішньої секреції часто приводить до деяких тимчасових порушень кровообігу, підвищення артеріального тиску, напруженості серцевої діяльності, головних болів. Нервова система ще не завжди здатна витримувати сильні і довгодіючі подразники і під цим впливом їх частина переходить до стану гальмування або, навпаки, сильного збудження.1

На початку юності виробляються гормони - андрогени, які стимулюють статевий потяг, а значить і інтерес до іншої статі (це пов’язано і з початком статевого дозрівання - у дівчат - менструації, у хлопців - полюції). Отже, пубертатний період - час прискореного фізичного розвитку і статевого дозрівання, яке характеризується важливими змінами і організмі підлітка - пубертатний стрибок. Бурхливий ріст, дозрівання організму, психічні зміни, що відбуваються (далі буде розглянуто) - відбивається на функціональних становищах підлітка. Образливість, плач без якої-небудь видимої (часто навіть неусвідомленої) причини, часто різка зміна настрою найбільш характерна для дівчат (особливо загострюється в дні менструації). У хлопців зростає рухлива активність. У підлітковому віці часто відмічається своєрідна зміна виплесків активності з її падінням. З підвищеною втомлюваністю пов’язано і явище специфічних «підліткових лінощів». Зміни, які відбуваються у моторній сфері: нове відношення росту м’язів і м’язової сили, зміни пропорцій тіла - приводять до тимчасових порушень координації великих і малих рухів.2

Процес дозрівання впливає і на розвиток мови, особливо у хлопців. Вона стає більш лаконічною і стереотипною, що проявляється в специфічній дієслівній мові.

Біологічне дозрівання також веде за собою зміни у зовнішності. Врахування цього є дуже вагомим фактором, тому що самооцінка зовнішності являється важливим фактором в формуванні особистості.

У підлітковому віці втрачається існуючий в дитинстві баланс діяльності ендокринної і нервової систем, а новий тільки-но ще встановлюється. Ця перебудова впливає  на внутрішній стан реакцій, настрій підлітків і є основою для його загальної нестабільності, роздратованості, вибуховості, збудливості, рухливої активності, періодичної апатії, в’ялості. Найбільш важливими компонентами психофізіологічного розвитку підлітка є статеве дозрівання і статева ідентифікація, які являються двома лініями єдиного процесу психосексуального розвитку. На психофізіологічному рівні дискомфорт підлітка пояснюється різними причинами:1

 1. нестабільністю емоційної сфери,
 2. особливостями вищої нервової діяльності,
 3. високим рівнем ситуативної тривожності.

 

2.3. ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ПІДЛІТКОВОГО ВІКУ

В підлітковому віці відбувається не лише анатомо-фізіологічний, а й когнітивний, психологічний розвиток особистості. До центральних психологічних новоутворень відносяться - поява самосвідомості, як можливості зрозуміти себе, пов’язаної з відкриттям світу власних переживань і упорядкування котрих стає можливим тільки з появою мислення в поняттях2 (Л.С. Виготський, Е. Еріксон, М. Кле та інші).

На думку М. Кле3 існує три головних завдання становлення підліткової самосвідомості:

 1. самоусвідомлення власного Я і визначення власної проекції в майбутнє;
 2. відокремлення власних думок від думок батьків;
 3. вибір професії, статева поляризація, ідеологічні установки.

Підліток неначе дивиться на себе, свої можливості зовні, порівнює себе з іншими - дорослими і однолітками. Відбувається перехід орієнтації на оцінку оточуючих до орієнтації на самооцінку, формується уявлення про Я-ідеальне. Піаже3 писав, що коли дитина кооперується з собі подібним, вона вже доросла.

Відповідно до теорії  К. Левіна1 найважливішими процесами перехідного віку є розширення життєвого світу особистості, її кругозору, почуття групової приналежності до типу людей, на яких вона орієнтується. Поведінка підлітка визначається проміжністю (маргинальністю) його положення. Це проявляється у психіці, для якої типові внутрішня сором’язливість, невизначеність рівнів притягань, внутрішніх протиріч, агресивність, схильність крайніх точок зору і позицій.

Столяренко Л.Д.2 виділяє слідуючи типи самооцінки  підлітка:

1. самооцінка підлітка є прямою проекцією самооцінки матері;

2. змішана самооцінка;

3.  підліток проектує точку зору батьків на себе, але дає їй свою оцінку;

4. підліток веде боротьбу проти поглядів батьків, але при цьому залишається в рамках тієї ж системи цінностей;

5.  підліток відтворює у самооцінці негативні думки батьків про себе, але підкреслюючи, що таким він хоче бути;

6.  підліток просто ігнорує негативну оцінку батьків.

Але чи всі зміни і підлітковому віці є негативними? Звісно НІ!

Підлітки скоріше і успішніше справляються з інтелектуальними завданнями, ніж у ранньому віці, відбувається становлення спрямованості, виборності сприймання, формується абстрактне теоретичне мислення, розвиваються гіпотетико-дедуктивні процеси (на основі одних загальних уявлень, шляхом побудови гіпотез і їх перевірка), з’являється можливість будувати складні висновки, будувати гіпотези і перевіряти їх. В інтелектуальній діяльності розвивається самостійність мислення, творчий підхід.

Корекція поведінки підлітків повинна охоплювати всі сторони діяльності підлітків - сім’ю, учбовий процес, дозвілля. І цей комплексний підхід, як бачимо, хоча вимагає багато часу, терплячості, розуміння, відповідальності зі сторони, в першу чергу психолога, але він необхідний для підлітка в подальшому розвитку, становленні його особистості.

 

ВИСНОВОК

Підлітковий період - це вік приблизно від 10 до 14 років (хоча ці межі відносні). Кризи, конфліктність пояснюється, насамперед, змінами, які відбуваються з підлітком: анатомо-фізіологічні (ідентифікація себе з чоловіком (жінкою) статеве дозрівання тощо), психічні (інтелектуальний розвиток, розвиток різних сторін психіки), і соціально-психологічні (підліток - це вже щось більше, ніж просто дитина). Все відбивається на його характері, визначаючи відношення до людей, учбового процесу, трудової діяльності. При цьому відбувається посилення, загострення окремих рис характеру.

Отже на психологічні зміни підлітка, як особистості,  впливає багато факторів. Задача батьків і педагогів допомогти підліткам знайти власне Я, але не загубити загальні людські цінності, які були привиті йому в молодшому віці.

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

 1. Абраменко В.І. Основні тенденції в формуванні характеру школярів // Радянська школа. - 1973. - №1.
 2. Бурлачук Л., Морозов С. Словарь-справочник по психологической диагностике. - К., 1989.
 3. В мире подростка / Бодалёва. - М., 1990.
 4. Возрастная и педагогическая психология / Петровский А.В. - М., 1979.
 5. Гільбух Ю.З. Темперамент школяра: типологія і діагностика // Радянська школа. - 1990. - №5-6.
 6. Каган В.Е. Семейные и полоролевые установки у подростков (7-10 кл.) // Вопросы психологии. - 1987. - №2.
 7. Колесов В.Д. Учителю о психологии и физиологии подростка. - М., 1983.
 8. Курс общей, возрастной и педагогической психологии / М.В. Гамезо. - М., 1982.
 9. Личко А.Е. Психопатии и акцентуации характера. - М., 1983.

10. Немов Р.С. Практическая психология. - М., 1998.

11. Психология индивидуальных различий. - М., 1982.

12. Психология подростка: Хрестоматия / Фролов Ю.И. - М., 1997.

13. Практическая психодиагностика. Методики и типы / Гайгародский Д.Я. - Самара, 1999.

14. Практическая психология образования / Дубровина И.В. - М., - 1997.

15. Рогов Е.И. Настольная книга практического психолога. - Кн.1. - М., 1999.

16. Столяренко Л.Д. Основы психологии. Характер, акцентуации характера и неврозы. - Ростов-на-Дону, 1997.

17. Як допомогти підлітку з “важким” характером // Шкільний світ. - 1999. - №13

18. http://www.anodonta.com.ua/Control/akcent.html

 

Категорії: + Оновлення

Урок з теми "Будинок. Кімната. Меблі у кімнаті

Нд, 2014-11-23 12:39

Відкритий урок, проведений у 4-Б класі для засідання Школи професійної адаптації молодих учителів англійської мови. Учитель Коваленко Інна Костянтинівна

Категорії: + Оновлення

Сценарий внеклассного мероприятия "Der Nikolaustag"

Нд, 2014-11-23 01:50

Тетерина О.В. Сценарий посвящен Дню Святого Николая в Германии. Праздник проводят старшеклассники для учеников начальной школы.

Категорії: + Оновлення

урок алгебри 11 клас.Тема. Застосування похідної до дослідження функцій.

Нд, 2014-11-23 00:46

Дана робота являє собою розробку уроку з теми: «Похідна та її застосування». Урок є комбінованим. Він спрямованіна вирішення наступних завдань: а) повторення, узагальнення та систематизація знань, умінь і навичок учнів; б) вивчення нового матеріалу ; в) контроль і корекцію знань учнів з досліджуваної теми. Урок пріготувала Борисенко Марина Володимирівна

Категорії: + Оновлення

Презентація "Kunst"

Нд, 2014-11-23 00:18

Тєтєріна О.В. Презентація зроблена для теми "Kunst" за підручником Н. Басай, тут можна побачити класифікацію видів мистецтва, а також розглядається поширене означення, правила його перекладу .

Категорії: + Оновлення

Cистема роботи оздоровчого табору

Сб, 2014-11-22 23:45

Із досвіду роботи керівника ГПД  Монастирищенського НВК "Ліцей-ЗОШ І-ІІІ ступенів "Ерудит" Грицаюк Н.В. про організацію роботи оздоровчого пришкільного табору. Частина ІІ.

Категорії: + Оновлення

The Golden Age in the British Painting

Сб, 2014-11-22 23:40

Бохенська Е. Ю., вчитель-методист англійської мови НВК "ЗОШ I-III ступеня №1-гімназія Ім. В. Газіна" смт Ратне, Волинська область

Конкурс "Краща авторська розробка місяця"

Lesson plan "The Golden Age in the British Painting"

Objectives:

-   to organize students’ creative work in expanding their vocabulary;

-   to develop students’ communicative skills in production, reading and writing;

-   to engage students in assessment;

-  to teach students to communicate in groups, to present their projects;

-  to develop students’ critical thinking skills and creative imagination;

-  to provide students with information and to widen their knowledge about art.

Категорії: + Оновлення

Cистема роботи оздоровчого табору

Сб, 2014-11-22 22:23

Зразок оформлення звіту про роботу пришкільного літнього оздоровчого табору для учнів 1-4 класів керівника ГПД  Монастирищенського НВК "Ліцей-ЗОШ І-ІІІ ступенів "Ерудит" Грицаюк Ніни Володимирівни. У роботі представлені фото, ілюстрації,  ділова документація по організації роботи пришкільного оздоровчого табору.

Категорії: + Оновлення

Розвиток інформаційної компетенції на уроках математики

Сб, 2014-11-22 22:20

 

Демкіна Галина Асатівна, вчитель математики, Трубчаніна Олена Михайлівна, заступник директора з НВР. Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 8 м.Красноармійська

Мета мого професійного розвитку - створення умов для формування інформаційної компетенціі учнів на уроках математики. Які прийоми, форми, методи я використовую на своїх уроках і в позаурочній діяльності з формування інформаційної компетентності учнів.

Категорії: + Оновлення

Конспект нестандартного уроку з алгебри у 9

Сб, 2014-11-22 20:26

Любов Володимирівна Павлючик

вчитель математики

Категорії: + Оновлення

Досвід роботи "Подолання порушень письма в учнів молодшого шкільного віку з вадами мовлення"

Сб, 2014-11-22 20:14

Гуменна Надія Василівна

У досвіді роботи вчителя-логопеда на основі експериментального дослідження розкриті найхарактерніші прояви порушень письма у дітей молодшого шкільного віку з вадами мовлення, їх причини, описані основні принципи здійснення корекційної роботи, її зміст і система занять з учнями, взаємозв'язок у роботі логопеда й вчителя.

Категорії: + Оновлення

Самостійна робота студентів з Всесвітньої історії

Сб, 2014-11-22 06:10

Харченко Віталій Євгенович

В методичній розробці зібрані завдання до самостійної роботи студентів І курсу з дисципліни "Всесвітня історія"

Категорії: + Оновлення